Haberler ve Bloglar

Obezite Ameliyatı Sonrası yaşam

Obezite Ameliyatı Sonrası yaşam

Obezite ameliyatlarında, ameliyatın başarısı kadar önemli olan, ameliyat sonrası beslenme ve yaşam tarzının düzenlenmesidir. Diyet ve egzersizle, metabolik hastalıklarla birlikte gelen sağlık problemleri gibi nedenlerle verilemeyen kilolara veda edeceğiniz yeni bir yaşamın sizin için başladığı bu süreçte yol haritanızı doğru çizmeniz gerekmektedir.

 

Obezite ameliyatlarıyla midenin (ameliyatın türüne göre değişmekle birlikte) büyük bir kısmı (%70 civarı) alınmaktadır. Böylece ameliyatla beraber sonrasında yeni bir beslenme süreciniz hayata geçer. Operasyonunuz sonrasındaki beslenmede ilk 10 gün sıvı beslenmeyle programınız başlar. Berrak sıvı diyet dönemi olarak adlandırdığımız bu dönemde; tanesiz, süzgeçten geçirilmiş su formunda gıdalar tüketilir. 

Sonrasındaki iki haftalık süreç Püre kıvamı diyet dönemi olarak geçmektedir. Bu günlerde gıdalar püre kıvamlı olarak devam eder.Yaklaşık olarak 1. ayda yumuşak - katı diyet dönemi ile besinleri çiğnenebilir halde tüketebiliriz. Ameliyattan sonra ikinci aydan itibaren tüm gıdaları normal formlarında yiyebilir hale gelebiliriz.

 

Burada dikkat etmemiz gereken en önemli husus beslenme tarzımızda değişikliklere ilave olarak, hareketsiz yaşam tarzımızı değiştirerek günlük rutin aktiviteleri hayatımıza ekleyebilmektir; spor yapmak, eğlenceli ve hareketli hobiler bulmak gibi. İstediğiniz kiloya ulaşabilmenizde bu adımlara dikkat edilmezse tekrar kilo alabilmeniz mümkündür. Yeni yaşamımızda mide hacmimize göre beslenmeye özen gösterdiğimiz gibi sağlıksız gıdalardan da uzak durmamız gerekmektedir. Beslenme programımızda protein öncelikli gıdaları tercih etmeli, yeterli vitamin ve mineralleri alabilmek için yediklerimizi çeşitlendirmeliyiz.

 

Ameliyat sonrasında döneminize geçişte uzman ekibimizle beslenme ve yaşam tarzı hakkında eğitimlerinizi vererek bu yolculukta her zaman yanınızda olmaktayız.