Haberler ve Bloglar

Obezite Hakkında Sık Sorulan Sorular

Obezite Hakkında Sık Sorulan Sorular

Zayıflama ameliyatı kimlere uygulanır, Ben ameliyat olmalı mıyım?

Şeker Ameliyatı kimlere uygulanır, ben ameliyat olmalı mıyım ?

Bana hangi ameliyat çeşidi uygundur?

Size ameliyat olmak istiyorum, ne yapmalıyım?

Ameliyat öncesi hazırlıklar nelerdir?

Hastaneye ne zaman yatarım?

Ameliyat ne kadar sürüyor, sonrasındaki sefahatım ne olacak?

Ameliyat sonrası ne zaman ayağa kalkabilirim?

Ameliyat sonrası ne zaman taburcu olurum?

Hastanede ve sonrasında refakatçı ihtiyacım olacak mı?

Ne zaman ağızdan beslenmeye başlayacağım?

Ameliyat sonrası ne zaman işe başlarım?

Ne zaman banyo yapmalıyım?

Dikişleri aldıracak mıyım?

Sürekli kullandığım ilaçları alacak mıyım?

Ameliyat sonrası kullanacağım ilaçlar var mı?

Kontrolleri nasıl ve ne zaman yapacağız ?

Yüzmeye ne zaman başlayayım?

Spor Yapmaya Ne Zaman Başlamalıyım?

Ameliyattan Sonra Nasıl Besleneceğim?

Hastanede ameliyat sonrası beslenmem nasıl olacak?

Ameliyat sonrası 3-7. gün ne yiyeceğim?

Ameliyat sonrası 8-21. gün ne yiyeceğim?

Ameliyat sonrası protein tozlarına erken mi başlamalıyım?

Ameliyat sonrası ishal olursa ne yapayım?

Ameliyat sonrası sıvı gıda alımı konusunda uyarılar oluyor, sıvıları nasıl almalıyım?

Ameliyat sonrası aşırı açlık hissi olursa ne yapayım?

Ameliyat sonrası yetersiz kilo kaybı olursa ne yapayım?

Ameliyat sonrası bulantı, kusma olursa ne yapayım ?

Ameliyat sonrası midede şişkinlik olursa ne yapayım?

Ameliyat sonrası aşırı kilo kaybı olursa ne yapayım?

Ameliyat sonrası baş dönmesi ya da baş ağrısı olursa ne yapayım?

Ameliyat sonrası reflü veya göğüs yanması olursa ne yapayım?

Ameliyat sonrası halsizlik ve yorgunluk olursa ne yapayım?

Ameliyat sonrası saç dökülmesi olabilir mi, olursa ne yapayım?

Ameliyat sonrası kabızlık olursa ne yapayım?

Davranış ve yaşam tarzınızı değiştirin diyorsunuz, ne yapmalıyım?

Ameliyat sonrası katı gıdaya geçtikten sonra ne şekilde yemek yemeliyim?

 

Zayıflama ameliyatı kimlere uygulanır, Ben ameliyat olmalı mıyım?

Zayıflama ameliyatları sindirim sisteminin normal anatomisini değiştiren ciddi ameliyatlardır. Öncelikli seçenek olarak tercih edilmemelidir. Hastaların öncelikle zayıflamak için yardımcı ameliyatsız yöntemleri (diyet, egzersiz vs.) gerçek anlamda denemiş olmaları gerekir. Tüm iyi niyetli çabalarına karşın kendi başına zayıflayamayan ve aşırı kiloları belli limitlerin üzerine ulaşmış hastalarda zayıflama cerrahisi uygulanır. Bu limit vücut kitle indeksinin 40 kg/ m2 nin üzerinde olmasıdır. Ancak Vücut Kitle İndeksi 35 - 40 kg/ m2 arasında olan hastalar eğer obeziteye bağlı en az bir yandaş hastalığı varsa zayıflama ameliyatı adayıdırlar. Vücut kitle indeksi 30-35 arası olan hastalarda ise çok özel bazı durumlarda obezite cerrahisi gündeme gelebilmektedir. Her hastanın kendine ait özellikleri olduğundan sizin durumunuz doktorunuzla karşılıklı yapacağınız görüşme, muayene ve tetkiklerden sonra kesinleşecektir.

Şeker Ameliyatı kimlere uygulanır, ben ameliyat olmalı mıyım ?

Şeker ameliyatları Tip-2 diyabet tanısı konmuş hastalarda uygulanan tedavi yöntemidir. Henüz Tip-1 şeker hastalığı için cerrahi tedavi imkanı yoktur. Bu ameliyattan fayda görmeniz için Tip-2 şeker hastası olmanız, vücudunuzda belli oranda insülin direnci olması ve en önemlisi pankreasınızda yeterli insulin rezervinizin olması gerekmektedir. Ameliyata uygunluğunuzu netleştirmek için şeker hastalığına yönelik ameliyat planladığımız hastalarımıza pankreas insulin rezervi ve canlıklığı, insulin direnç durumu gibi ameliyat başarınızı direkt etkileyecek birtakım tetkikler yapmakta ve bu tetkiklerin sonucuna göre ameliyata uygun olup olmadığınızı belirlemekteyiz.

Bana hangi ameliyat çeşidi uygundur?

Bu sorunun ayrıntılı cevabı; mevcut fazla kilo durumunuz, obeziteye bağlı ortaya çıkmış olan yandaş hastalığınızın (Tiğ-2 şeker hastalığı, hipertansiyon, uyku apnesi, eklem rahatsızlıkları vb) var olup olmadığı gibi birçok durumun bizler tarafından değerlendirilmesi sonrası verilebilecektir. Genel kanı olarak sadece kilo problemi olan hastalara tüp mide ameliyatı gibi sadece mideye yönelik temel bir ameliyat önermekte isek de Tip-2 şeker hastalığı, hipertansiyon tarzında yandaş hastalığı olan hastalara ise daha komplike, metabolik etkisi daha fazla, mide ve ince bağırsaklarınızın her ikisinin de ameliyat senaryosuna dahil edildiği ameliyatlar önermekteyiz. Özetle her hastanın kendine has özellikleri olduğu için ameliyat şekli ve tedavi planını hastayı muayene ettikten sonra şekillendiriyoruz.

Size ameliyat olmak istiyorum, ne yapmalıyım?

Bize ameliyat olmak istemeniz, bize güvenmeniz bizim için bir onur ve gurur kaynağıdır. www.obezistanbul.com, Obezistanbul’un facebook, instagram gibi sosyal medya sayfalarından dolduracağınız formlar yolu ile bizlere ulaşabilirsiniz.

Ameliyat öncesi hazırlıklar nelerdir?

Bu konuda ayrıntılı bilgiyi ana sayfadaki “Ameliyat Öncesi” sekmesinde ayrıntılı bulabilirsiniz. Ameliyat sırasında ve sonrasında karşılaşabileceğimiz size özel riskleri belirlemek ve önlem almak üzere bir takım tetkikler yapılıyor. Kardiyoloji, anestezi ve dahiliye uzmanı rutin olmak üzere ihtiyaç durumuna göre gastroenteroloji, endokrinoloji, göğüs hastalıkları ve psikiatri gibi çeşitli branşlarda hekimler sizi değerlendirip muayene ettikten ve ameliyat olabilir dedikten sonra ameliyat süreci başlıyor.

Hastaneye ne zaman yatarım?

Ayaktan tetkik ve hazırlıklarınız tamamlandıktan sonra ameliyat tarihinden bir gün önce sizi hastaneye yatırıyoruz.

Ameliyat ne kadar sürüyor, sonrasındaki sefahatım ne olacak?

Uygulanacak ameliyatın şekline bağlı olarak değişiklik göstermekle beraber ortalama ameliyat süresi 45 dk ile 3 saat arasında değişmektedir. Bu süre bizim ameliyat yaptığımız süredir. Ancak odanızdan ameliyathaneye gidişiniz ile ameliyathaneden odanıza gelişiniz arasındaki süre daha uzundur. Bu artışın nedeni ameliyat hazırlık bölümünde ve ameliyat sonrası uyandırma bölümünde geçirdiğiniz ek süreden kaynaklanmaktadır. Ameliyathanede uyandıktan sonra sizi rutin uygulamada yatağınıza alıyoruz. Kalp, akciğer rezerviniz ve anesteziden uyanma durumunuza göre nadir de olsa 1-2 gün yoğun bakım da kalmanız gerekebilmektedir. Hastanede ameliyat sonrası dönemde yaklaşık 2-4 (ortalama 3) gün kalıp tüm cerrahi risklerden arındığınızı düşündüğümüz gün sizi taburcu ediyoruz.

Ameliyat sonrası ne zaman ayağa kalkabilirim?

Ameliyatınızın bitiminden 6-8 saat kadar sonra ayağa kalkıp yürümenizi isteriz. Önce destekli ve kısa mesafede başlayan yürüyüş ve hareketler, arttırılarak devam eder. Laparoskopik yöntem ile ameliyat olacağınız için ameliyatı takip eden günün sabahında hemen hemen tüm iş ve gücünüzü kendi başınıza yapabilecek durumda olacaksınız. Çok nadir de olsa ameliyatınız açık cerrahiye dönme ihtiyacı duyar ise ameliyat sonrasında 1-2 gün refakatçi desteği almanız gerekebilecektir. Daha sonrasında giderek artan şekilde hareketli olmanız iyileşmenize katkıda bulunacaktır.

Ameliyat sonrası ne zaman taburcu olurum?

Hastanede kalış süreniz çeşitli tıbbi ve sosyal faktörlere bağlı olarak değişmekle birlikte sizi en erken ameliyat sonrası ikinci gün taburcu ediyoruz. Bu süre genelde 2-4 gün, ortalama ise 3 gün olmaktadır.

Hastanede ve sonrasında refakatçı ihtiyacım olacak mı?

Laparoskopik cerrahi ile başlanıp, laparoskopik cerrahi ile biten ameliyatlarda fazlaca refakatçi varlığı şart olmasa da ameliyat sonrasında bir refakatçinin size destek vermesi hem fiziki hem de moral motivasyon açısından yararlı olacaktır. Hastaneden çıktıktan sonra pek çok işinizi kendiniz yapabilirsiniz, ancak ilk hafta çevrenizde size yardımcı olacak birilerinin olması yararlı olacaktır.

Ne zaman ağızdan beslenmeye başlayacağım?

Midenizde ve barsağınızda yapılan değişiklik nedeniyle ağızdan beslenmeye yavaş yavaş geçecek ve size vereceğimiz ayrıntılı bir program çerçevesinde devam edeceksiniz. Ameliyat sonrası erken saatlerde size önce su, ameliyatın ertesi günü su ve meyve suları gibi sıvı gıdalar, ameliyat sonrası ikinci günde sıvılar+ tanesiz çorba, üçüncü günde ise sıvılar+taneli çorba ve 1-2 bisküvi ile beslenmenizi istiyoruz. Hastaneden ayrılır iken size takip eden aylarda ne şekilde ve nelerle beslenmenizi içeren detaylı bir diyet planı vereceğiz. Uzman diyetisyenlerimiz ameliyat sonrasındaki dönemde gerek kontrolleriniz esnasında gerek ise kontroller arasındaki sürede her zaman sizlere hizmet vermeye hazır olacaklardır.

Ameliyat sonrası ne zaman işe başlarım?

Bu yaptığınız işe bağlıdır. Masa başı hafif işlere ameliyattan yaklaşık bir hafta sonra, bedenen çalışmanız gereken işlere ise ameliyatı takip eden 15-20.günlerde başlayabilirsiniz.

Ne zaman banyo yapmalıyım?

Ameliyattan önce mutlaka banyonuzu yapın. Ameliyat sonrasında hastanede duş alma ihtiyacı hissedebilirsiniz bu durumda kesi yerlerini özel bantlar ile kapatarak duş almanız mümkündür. Taburcu olduktan bir gün sonra, evinizde normal şekilde duş alabilirsiniz. Yara yerleri hava ve su geçirmez. Şampuan, vücut losyonu ve sabun kullanabilirsiniz. 3 ay süre ile küvette banyo önermiyoruz.

Dikişleri aldıracak mıyım?

Hayır dikiş aldırmanız gerekmeyecektir. Cilt dikişleriniz kendi kendine eriyen dikiş malzemeleri kullanılarak estetik dikişi tarzında yapılacağından ve bu dikişler kendiliğinden eriyeceğinden dikiş aldırmanıza gerek kalmayacaktır.

Sürekli kullandığım ilaçları alacak mıyım?

Kronik hastalıklar için kullandığınız ilaçlar varsa kullanım şeklini bize mutlaka bize bilgi veriniz, bunlardan hangilerinin devam edeceği, hangisinin geçici olarak kesilip, hangisinin dozunda ayarlama yapılacağına bu şekilde karar verebiliriz.

Ameliyat sonrası kullanacağım ilaçlar var mı?

Evet. Başka bir gerekçe yok ise, taburcu olunca 3 ilaç kullanacaksınız:

1)    Kan sulandırıcı: (Clexane iğne)
Bu ilaca ameliyattan bir gün önce başlanacaktır. Ameliyat sonrası hastanede kalırken ve taburcu olduktan sonra da günde bir adet kullanılarak ameliyatı takip eden 10.güne kadar kullanmaya devam edilecektir.
2)    Mide koruyucu : (Lansorkapsül 30 mg veya pantpas 40 mg)
Bu ilacı taburcu olduktan sonra 3 ay sure ile günde 1 tane aç karnına içeceksiniz. Üçüncü ay kontrolünüzde büyük ihtimalle kesilecek olan bu ilaça eğer midenizde sorun varsa 3. aydan sonra da devam edilebilmektedir. 3.ay sonrasındaki kullanım durumuna tamamen sizlerin mide şikayetlerinizin durumuna göre karar verilecektir.
3)    Ağrı kesici: (Felden Flush Kapsül)
Ameliyat sonrası ilk 4 hafta içinde ağrı olursa bir tane dil altına konulmalıdır (Günde 2 tane). Yutmayınız. Bu ilacı sadece ağrı olursa kullanın. Benzer şekilde başka ağrılar için de (adet ağrısı, migren, bel ağrısı vs) bu ilacı kullanabilirsiniz. Başka ağrı kesici kullanmak zorunda kalırsanız kalçadan veya damardan kullanılan sıvı formda ağrı kesicileri tercih ediniz. Eğer ağrınız çok şiddetli ve sizi çok rahatsız ediyorsa ağrı kesici almadan önce ağrınız olduğunu bizimle paylaşınız. Çünkü ağrının kesilmesinden önce nedeni konusunda fikir sahibi olmamız önemlidir. Bazı ağrılar kaçak gibi ciddi bir komplikasyonun habercisi olabilir.
4) Protein tozu: (Protifar ya da Whey Protein)
Ameliyatı takip eden ilk 1 ay yeterli protein alımınız olmayacağı için, hastaneden çıkışınızı takip eden ilk 4 hafta boyunca günlük protein tozu kullanmanız gerekmektedir. Bu sizi kas kaybı ve protein eksikliğinden korumak amaçlı alınan bir önlemdir. Bu dönem içinde günlük minumum 60 gr protein almanız lazımdır.
5) Vitamin preparatları (Vitabiol süspansiyon, Supradyne draje)
Protein konusu gibi, ameliyattan sonraki ilk 3 ay size yeterli gıda alımı olmayacağı için vitamin desteği de vermekteyiz. Vitamin desteğiniz ameliyat sonrası ilk ay sıvı vitamin preparatları ile 2.ve 3. ayda ise tablet tarzında vitamin preparatları ile sağlanacaktır.
6) Kalsiyum ve D vitamini preparatları (Calcimax D3 efervesan tablet ve Osteocare Tablet)
Protein ve vitamin desteği gibi kalsiyum ve D vitamini desteği de ameliyat sonrası ilk üç ay gereklidir. Bu amaçla ilk ay suda eriyen formlar 2.ve3. aylarda ise tablet formunda kalsiyum ve D vit. Preparatları önermekteyiz.

Kontrolleri nasıl ve ne zaman yapacağız ?

Herşey normal ise 15. günde basit kan tahlillerinizi yaptırınız. (Hemogram) Araştırılırsa her merkezde farklı yaklaşımlar bulabilirsiniz, bu protokollerin hepsi doğrudur.
Bizim uyguladığımız takip sistemimizde ameliyat sonrası 1. 2. 3. 6. 9. 12. 18. ve 24. aylarda takip programı kullanıyoruz. Bu belirtilen zamanlarda genel ve geniş tahliller yapıyoruz. Ama özellikli ameliyatlar ve özellikli hastalar için ayrı ayrı takip programı uygulayabilmekteyiz. Diyabetik hasta için ayrı, obez hasta için ayrı ve ameliyatlara göre farklı farklı takip programız mevcuttur. Bunlar hekiminiz ve diyetisyenimiz tarafından hastalara göre ayrı ayrı planlanıp sizlere bildirilecektir. Bunun dışında bir sorun yaşadığınızda veya bize ulaşmak istediğinizde her an direkt hattımızı arayabilirsiniz. Rutin olarak yukarıda söylediğimizi kontroller ve yapacağımız tahliller öncesi mümkünse direkt, değilse telefon görüşmesi yapmanızı istiyoruz. İlave tahliller gerekiyorsa bu görüşme esnasında karar veriyoruz.

Yüzmeye ne zaman başlayayım?

Ameliyattan 1 ay sonra havuza denize girebilirsiniz. Ancak amaç serinlemek olmalı. Açılmayın ve derin alanlardan uzak durun. Gerçek yüzme 3. aydan sonra serbesttir.

Spor Yapmaya Ne Zaman Başlamalıyım?

Ameliyat sonrası spor yapmanızı şiddetle öneriyoruz.

✓    İlk 15 gün
Ameliyata, narkoza ve hızlı kilo vermeye bağlı olarak bir miktar halsizlik olabilir. Bu normaldir. Bu nedenle bu dönemde özel bir spor önermiyoruz. Ancak günlük aktivitenizden vazgeçmeyin. İşinize gidin, alışverişinizi yapın, gezin.. Aktif olmanız çok önemlidir. Bu dönemde yapacağınız en uygun spor hafif tempolu yürüyüşlerdir.
✓    15. gün-45. Gün  arası
Bu dönemde temposu daha artmış yürüyüşler yapmalısınız. Günlük aktivitedeki yürüyüşleri spor olarak değerlendirmeyin. Her gün yorulana kadar, terleyene kadar yürüyüş yapın. Her gün mesafeyi 50-150 metre artırın. Bunun amacı kondüsyon kazanmanızdır. İdeal yürüyüş, başladıktan sonra kesintiye uğramaksızın 45-60 dakika boyunca sürecek, nabzınızı hafif artıracak, saatte 5 km yol alabileceğiniz hızda yürüyüştür.
✓    45. Gün sonrası.
Aktiviteler ve yürüyüşlere yavaş yavaş ağır sporları veya salon sporları ekleyin. Acele etmeyin. Tam bir salon sporlarına geçiş için ameliyat sonrası 3. ay olmasını bekleyin.

Ameliyattan Sonra Nasıl Besleneceğim?

Obezite ve diyabet cerrahisi sonrası hastaya göre beslenme rejimi yapmaktayız. Diyetisyenimiz size beslenme konusunda aynı zamanda yaşam koçluğu da yapacaktır. Ama genel olarak beslenme dönemlerini 5 bölüme ayırabiliriz.
1) Diyetin 1. Aşaması : Ameliyat sonrası 1-2. günler (Berrak sıvı diyet)
2) Diyetin 2. Aşaması : Ameliyat sonrası 3-7. Günler (Tam sıvı diyet)
3) Diyet 3. Aşaması : Ameliyat sonrası 8-21. Günler (Yumuşak kıvamlı diyet)
4) Diyet 4. Aşaması : Ameliyat sonrası 21. Gün – 3 ay (Yumuşak, yarı katı ve kısmen katı diyet)
5) Diyet 5. Aşaması : Ameliyat sonrası 3. Ay sonrası (Normal yaşam tarzı)

Hastanede ameliyat sonrası beslenmem nasıl olacak?

Bu dönem, sadece sıvı alma günleridir. Ameliyat sonrası hastanede iken size berrak sıvı bir diyet verilecektir. Sıvılar yavaşça yudumlanmalı, büyük yudumlar yapılmamalıdır. Bu dönmede şunlar içilebilir:
Su
Şekersiz bitki çayları, şekersiz çay
Kafein içermeyen sıvılar
Meyve suları (özellikle yüksek potasyum içerdiği için elma suyu öneriyoruz. Ama asla gazlı içecekler kullanmamamız gerekir)
Haşlamaların suları (tavuk,dana eti,sebze)

Ameliyat sonrası 3-7. gün ne yiyeceğim?

Bu dönemi evinizde geçireceksiniz. Bu dönemi şöyle geçirmelisiniz:
Hastaneden eve gidince, tam bir sıvı diyete devam etmelisiniz.
Gıdalar tamamen sıvı veya sıvı kıvamlı olmalıdır.
Diyetiniz öncelikle protein ağırlıklı olmalı, krem çorba ve berrak sıvılardan oluşmalıdır.
Bu bölümde sık sık küçük öğünler olabilir.
Lütfen yemekte küçük küçük yudumlar alın fakat tokluk hissetmeniz halinde veya basınç hissettiğinizde ara verin ya da gıda alımını durdurun.
Ayrıca öğün aralarında berrak sıvılar alabilirsiniz.
Diyetisyenimiz bu konuda size detaylı bilgi verecektir. Örnek bir alışveriş listesi şöyle olabilir:
Sütlü veya yoğurtsuz çorbalar (tanesiz)
Düşük yağlı süt ya da hafif soya sütü
Et suyu (tanelerini süzün)
Tavuk suyu (tanelerini süzün)
Light Yoğurt
Yağsız kuru süt tozu
Çay
Meyve suyu (Gaz olmayacak)

Ameliyat sonrası 8-21. gün ne yiyeceğim?

Yumuşak ve berrak yiyecekler tüketilmelisiniz. Yiyecekleri iyice çiğnemeli ve yiyecekler püre haline gelince yutmalısınız.
        Örneğin;
Yağ oranı düşük sütle hazırlanmış puddingler,
Patates püresi,
Süt ile ıslatılmış tahıllar,  
Süzme peynir,
Yumuşak omlet,
Ezilmiş balık 

Ameliyat sonrası protein tozlarına erken mi başlamalıyım?

Evet.  Zayıflama ile birlikte yağ kaybı başlayacak ama vücutta aynı zamanda protein kaybı gelişmesi önlenmelidir. Bu nedenle protein tozu ve proteinli gıdalara erken başlamalısınız. Bu amaçla ameliyat sonrası 2.gün itibari ile az yağlı süt ile hazırlanmış protein karışımlarına başlanmanızı öneriyoruz. Günde ortalama 60 gr ve üzeri protein almanız gerekmektedir. Protein tozu kullanım dozunuz, kullanım şekli gibi detaylı bilgileri diyetisyenimiz size anlatacaktır.
Bu dönem için protein karışım örnekleri:
Tarçınlı Yoğurt karışımı
2 ölçek çikolatalı protein tozu
½ su bardağı yağsız süt veya badem sütü
¼ su bardağı yağsız yoğurt
1 çay kaşığı vanilya esansı/tarçın
¼ su bardağı buz (TÜM MALZEMELER BLENDERDAN GEÇİRİLİR)
Meyveli Karışım içeceği (Smoothie)
2 ölçek vanilyalı/çikolatalı protein tozu
240 ml yağsız süt
2 çilek/3 dilim şeftali ve buz
Ameliyat sonrası yeterli miktarda protein alındığınızdan emin olmalısınız. Ameliyattan sonra, vücudun tamiri için yeterli proteine ihtiyaç vardır. Bu nedenle erken dönemde protein açısından zengin gıdalar yiyin. Eğer uzun bir sürede yeterince protein alınamaz ise protein eksikliği ortaya çıkabilir ve bu durum yorgunluk, saç dökülmesi ve kas kaybına neden olabilir.
Proteinli gıdaların öncelikli yenildiğinden emin olunmalısınız.
Yağsız et
Mantar,
Fasulye
Az yağlı süt
Yağsız beyaz peynir
Yağsız yoğurt
Yumurta
Balık
Tavuk gibi yüksek protein içeren gıdalar yemelisiniz.
Günde 3 su bardağı kaymağı alınmış süt size sağlıklı kalmak için yeterli protein ve kalsiyumu sağlar (şişkinlik olursa laktozsuz süt içebilirsiniz)

Ameliyat sonrası ishal olursa ne yapayım?

 Ameliyattan sonra laktoz intoleransına bağlı ya da ameliyat ile gerçekleştirilen yeni anatominin özelliğine bağlı ishal olabilir. Bu durumda laktozlu yiyecekleri tüketmeyin (süt, yoğurt), yemeklerle birlikte su içmeyin ama yemek aralarında bol su için, çok yağlı çok kalorili yemeyin ya da çok baharatlı yiyecekler kullanmayın, probiotik yoğurtlar tüketmeyi deneyin. İshaliniz bu önlemlere rağmen devam ediyor ve ciddi düzeyde ise lütfen bizi haberdar ediniz.

Ameliyat sonrası sıvı gıda alımı konusunda uyarılar oluyor, sıvıları nasıl almalıyım?

✓ Mümkün olduğunca yemekler ile birlikte sıvı içmeyin.
✓ Öğünlerden yemeğin 30 dakika öncesinde sıvı için.
✓ Yemek bittikten sonra da 30 dakika beklemek gerekir.
✓ Ameliyattan sonra küçük yudumlarla sıvı alın. Fazla sıvı bulantı ve kusmaya neden olabilir.
✓ Tatlı çaylar, yüksek kalorili ve yüksek şekerli meyve suları ve alkolden uzak durun. Sadece su hidrasyon için idealdir.
✓ Kafeini sınırlayın. Kafein iştahınızı artırabilir, yeni mideyi tahriş edebilir.
✓ Günlük en az 2-2.5 litre su içmeye özen gösterin.

Ameliyat sonrası aşırı açlık hissi olursa ne yapayım?

✓ Günlük protein alımınızı arttırın.
✓ Karbonhidrat alımınızı azaltın. 
✓ Diyabetiniz varsa kan şekerinizin takibini yapın.

Ameliyat sonrası yetersiz kilo kaybı olursa ne yapayım?

✓ Yediklerinizi kayıt edin. Doktorunuz ve diyetisyeninizle ile sık sık görüşün.
✓ Yüksek kalorili içecekleri tüketmeyin.

Ameliyat sonrası bulantı, kusma olursa ne yapayım ?

✓Yediğinizi kustuysanız yemeye devam etmeyin.
✓Yemekle beraber su içmeyin. 
✓Bu durumda sulu tanesiz gıdaya geçin.
✓Bulantı kusma olmaması için yemekleri iyi çiğneyin ve yavaş yavaş yiyin.
✓Aşırı yemeyin.
✓Bunlarla kusmalarınız geçmiyor ise doktorunuza ulaşın. 

Ameliyat sonrası midede şişkinlik olursa ne yapayım?

✓ Hızlı yemeyin ve yemekle beraber su içmeyin.
✓ Yavaş yavaş yiyin.
✓ Ekmek, pirinç ve hamur işlerini az tüketin.
✓ Hareketsiz kalmayın.

Ameliyat sonrası aşırı kilo kaybı olursa ne yapayım?

✓ Yediklerinizi kayıt edin. Doktorunuzla ve diyetisyeninizle sık sık görüşün.

Ameliyat sonrası baş dönmesi ya da baş ağrısı olursa ne yapayım?

✓ Bol sulu gıda tüketin.
✓ Yeterli et yada hayvansal gıdalar tüketmeye çalışın. Et suyu içiniz.
✓ Çok olmamak kaydıyla tuz tüketmeye çalışın.

Ameliyat sonrası reflü veya göğüs yanması olursa ne yapayım?

✓Baharatlı yiyecekler yemeyin, kafeinli içecekler içmeyin.
✓Rahat bir ortamda yemek yenmeli
✓Çok fazla sayıda ağrı kesici kullanmayın.
✓Çok sıcak ve soğuk yiyeceklerden uzak durun.

Ameliyat sonrası halsizlik ve yorgunluk olursa ne yapayım?

✓ Günlük protein alımınıza özen gösterin
✓ Bol sulu gıda tüketin.
✓ Et suyu içiniz, yeterli et yada hayvansal gıdalar tüketmeye çalışın.
✓ Çok olmamak kaydıyla tuz tüketmeye çalışın.
✓ Kafeinsiz kahve içiniz.
✓ Düzenli uyuyun.
✓ Hareketsiz kalmayın.
✓ Vitamin haplarını kullanın.

Ameliyat sonrası saç dökülmesi olabilir mi, olursa ne yapayım?

✓ Ameliyattan sonra ilk 4-6 ayda saç dökülmesine sık rastlanır. Genellikle kendiliğinden geriler.
✓ Protein içeriği yüksek gıdalarla beslenin.
✓ Bol bol et tüketin.
✓ Et suyu için.

Ameliyat sonrası kabızlık olursa ne yapayım?

✓ Daha küçük oranlarda yemek yediğiniz için ameliyat öncesine göre bağırsak alışkanlıklarınızda değişiklikler olabilir.
✓ Ameliyat sonrası başlangıçta tuvalet ihtiyacınız her 2-3 günde bir olabilir. Aşağıdaki yiyecekler bağırsak hareketlerinizi düzene koyabilir.
Yüksek lifli gıdalar: Tam buğdaylı kahvaltı tahılları; kabuğu ayıklanmış buğday ürünlerinden yapılan yiyecekler
Tam buğdaydan hazırlanmış krakerler
Meyve ve sebzeler
✓ Alkol yüksek kalori içerir ve iştahınızı açar, uzak durmalısınız. 
✓ Bol lifli beslenin. Kabuğuyla yenebilen domates, salatalık, elma, armut, şeftali gibi meyve ve sebzeleri kabuklarıyla tüketin.
✓ Bol su için
✓ Fiziksel aktivitenizi arttırın

Davranış ve yaşam tarzınızı değiştirin diyorsunuz, ne yapmalıyım?

Davranış ve yaşam tarzlarınızı değiştirmek için size bazı ip uçları verelim;
✓TV karşısında yemeyin
✓Yemek yerken kitap vb. gazete okumayın
✓Çalışırken yemeyin
✓Evde cazip gıdalar tutmayın
✓Evin sağlıklı, besleyici gıdalar tutun
✓Yeme dışında başka aktivitelere odaklanın (Egzersiz, hobi, müzik, sanat)
✓Yemeklerden sonra dişlerinizi fırçalayın
✓Davetlerde veya ikramlarda yemek yenen masada durmayın
✓Asansör yerine merdiven kullan
✓Bir yiyecek günlüğü tutun
✓Günlük egzersiz yapın
✓Her gün ne kadar protein ve kaç ml sıvı aldığınızı belirleyin
✓En gece az 8 saat uyuyun.

Ameliyat sonrası katı gıdaya geçtikten sonra ne şekilde yemek yemeliyim?

- Katı yemekleri ve sıvı yiyecekleri aynı anda almamalısınız.
* Yemeklerle yapılan sıvı içimi geriye kalan küçük mideyi doldurur ve erkenden kusmaya neden olur.
* Gıdalar mideyi gererek erken doygunluk hissine neden olabilir ya da sıvılar mideyi erken yıkayarak doygunluk hissine ulaştırmaz ve daha fazla yemeye neden olabilir.
* Yemeklerden 30 dakika önce veya sonra sıvı alınmamalıdır.
- Yiyecekler ağızda püre haline gelinceye kadar çiğnemelidir.
* Eğer gıdaları çok çiğnemezseniz mide çıkışını tıkayarak ağrı, rahatsızlık hissi ve kusmaya neden olabilir.
- Yiyecekler yavaş yenmelidir.
* 2 tabak yemek 20 dakikada yenmelidir. Birçokları ortalama süreyi 45 dakika olarak tutmaktadır.
* Etrafınızdakilere neden yavaş yediğinizi açıklayın ve hiç acele etmeyiniz.
- Günde en az 3 öğün yenildiğinden ve iyi beslenildiğinizden emin olun.
Günde üç öğün yemek yiyin.
Öğün aralarında atıştırma kaçının. Atıştırmak kilo kaybını önler veya aşırı kalori alımına bağlı olarak kilo artışına neden olur.
Gıdaları yavaş yavaş ve iyice çiğneyin. Yemeği bitirmek en az 20 dakika sürmelidir.
Yutacağınız gıda önce macun kıvamına gelmeli/getirilmelidir. Gıdalardan küçük ısırıklar yapın öyle çiğneyin. Sert veya sakızımsı gıdaları tolere edemeyebilirsiz.
Yeni midede fazla miktarda gıdayı tutmak mümkün olmayacaktır. Bu nedenle az miktarda yiyin. Az miktar yiyecek sizin tok hissetmenize yetecektir. Bu nedenle midenizi doldurmayın.
Öğünleri atlamayın;
Acele ile yeteri kadar çiğnemeden yemek yemeyiniz
Kolay yenilen yiyecekler genellikle yağı ve kalorisi yüksek yiyeceklerdir, uzak durun . 
- Multivitamin- mineral desteğini unutmayın:
  Doktorunuz diyetisyeniniz aksini belirtmedikçe günlük sıvınızı ve multivitamin mineral desteğinizi almaya devam edin.
- Karbonhidratlara dikkat etmelisiniz
Şeker ve yağ içeriği yüksek olan gıdalardan kaçının.
Basit karbonhidratlar mideden çabuk boşaldığı için tok tutmazlar
Kilo vermek ve kilo alımını önlemek için dengeli bir diyet takip etmelisiniz.
Şeker ve yağ oranı yüksek olan yiyecekler "boş kalori" olarak kabul edilir ve herhangi bir vitamin veya besin içermez.
 - Bazı yiyeceklerde problem yaşayabilirsiniz.
             - Değişik yiyeceklere uyum, nasıl hazırladığınızla, çiğnediğiz ve nasıl pişirdiğiniz ile ilişkilidir.
            - Yeni yiyeceklere çok küçük oranlarda başlayarak yiyiniz.
            - Şayet herhangi bir yiyeceği tolere edemezseniz, en az bir ay bekleyip sonrasında tekrar denenebilir.

- Doygunluk hissine dikkat ediniz!
* Doygunluk veya baskı hissettiğinizde yeme ve içmeyi durdurunuz.
- Bulantı hissettiğinizde:
Yemeyi durdurunuz. Bu histen sonra yemeye devam etmek ağrı, rahatsızlık hissi ve kusmaya neden olabilir.  Katı gıdalara geçtiğinizde kusma olursa yemeyi durdurun ve 12 – 24 saat süre ile sadece sıvı gıdalar tüketin. Sonrasında kusmalarınız devam ederse doktorunuzu arayınız.
Şayet kötü hisler hissederseniz, kendinizi sorgulayın:
a) Hızlı mı yediniz veya yeteri kadar çiğnemediniz mi?
b) Yemekle beraber, 30 dk öncesi ya da sonrası sıvı mı tükettiniz?
c) Yediklerinizi sindirmekte mi güçlük çekiyorsunuz?