Hizmetler

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı

Genel bilgi:

Halk arasındaki adı tüp mide ameliyatı olan Sleeve Gastrektomi; midenin, isminden de anlaşılacağı gibi yemek borusu ile birleştiği yerden başlayıp, aşağıda onikiparmak bağırsağı ile birleştiği (pilor) yerin mide tarafına doğru 3-4 santim ilerisi ne kadar olan bölümünün arasında bir tüp haline getirilmesi işlemidir.

Nasıl yapılmaktadır:

Bu ameliyat genel anestezi altında, laparoskopik cerrahi işlem yapılmaya uygun bir ameliyathanede kapalı yöntem ile (Laparoskopik Cerrahi) yapılmaktadır. Karın boşluğu içine verilen karbondioksit gazı ile karın şişirdikten sonra, karın duvarından karın içine ilerletilen 5, 10 ve 12 milimetrelik 5-6 adet trokar adı verilen borular yolu ile karın boşluğunun içinde laparoskopik cerrahi için özel üretilmiş el aletleri kullanarak ameliyat gerçekleştirilmektedir.

Ameliyat esnasında hangi organa nasıl müdahale edilir:

Tüp mide ameliyatı sadece mide üzerinde gerçekleştirilen bir ameliyattır. Ameliyatta hedeflenen; midenin yemek borusu ile birleşim yerinden başlayıp, mide çıkışına 3-4 santimetre kalana kadarlık bir alan arasında “Stapler” denilen dokuyu hem kesip hem de diken özel cerrahi aletler kullanılarak ortalama 34-44 French (1,2 - 1,5 cm) çapında bir tüp haline getirilmesidir. Midenin tüp haline getirilen kısmının dışında kalan bölümü ise vücut dışına çıkarılır.

Kilo ve metabolik denge üzerine etki mekanizması:

Tüp mide ameliyatı ile hastanın mide içi hacmi ortalama %75 oranında azaldığı için hastaların yiyebilecekleri yemeğin miktarı da bu oranda azaltmaktadır. Bunun yanında midenin tip haline gelen kısmı dışında kalan büyük bölümü vücut dışına çıkarılmakta ve bu dışarı çıkan bölümde ise açlık hissi duymamızı sağlayan “Grelin” hormonunun salgılandığı bölüm bulunmaktadır. Dolayısı ile hastalar ameliyat öncesine göre ameliyat sonrasında vücutlarında açlık hissi duymalarını sağlayan hormon azaldığından daha az açlık hissetmektedirler. Özetle söylemek gerekirse hastalar tüp mide ameliyatı sonrasında;

- ameliyat öncesine kıyasla daha az acıkıp az yiyerek,

- ameliyat öncesine kıyasla daha az miktarda yemek yiyebilecekleri için kilo verirler.

 CERRAHİ RİSKLER NELERDİR ?

Tüp mide ameliyatının artıları ve eksileri:

Artıları:

Ameliyat süresi kısadır.

İnce bağırsak anatomisi ameliyattan etkilenmez.

* Vücuttaki fazla kilonun %60-65 artar.

* Kolay uygulanabilir.

* İshal, aşırı kilo kaybımalabsorbsiyon (yenilen gıdaların yetersiz emilmesi) ve malnütrisyon (yetersiz beslenme) etkisi yoktur.

* Ameliyat sonrasında tekrar kilo alma durumunda birçok diğer yönteme dönüştürülebilir yani revizyon alternatifleri fazladır.

Eksileri:

* Kaçak olasılığı diğer obezite ameliyatlarına göre göreceli olarak fazladır ( Mide içi basıncın diğer yöntemlere göre fazla olması nedeniyle).

* Kaçak oluştuğunda tedavi ve iyileşme süresi uzundur ( Mide içi basıncın diğer yöntemlere göre fazla olması nedeniyle).

* Kilo verdirici etkisi fazla olsa da metabolik (hormonal) etkisi, ince bağırsaklarında ameliyatın bir parçası olduğu diğer ameliyatlar ile karşılaştırıldığında daha azdır.

* Ameliyatı takip eden iki-üç yıl sonrasında tekrar kilo alma olasılığı diğer yöntemlerle kıyaslanır ise daha fazladır.

Kimlere uygundur:

Tüp mide ameliyatı temel şikayeti kilo fazlalığı olup henüz fazla kiloları nedeniyle metabolik sendromun ( hipertansiyonkan şekeri yüksekliğikan yağları yüksekliği gibi) belirgin olmadığı hasta grubunda en uygun bir ameliyat yöntemlerinden biridir. Kilo fazlalığımetabolik sendrom gelişmiş hastalarda da uygulanabilir olsa da gelişmiş olan metabolik sendromun ciddiyetine göre kimi zaman ince bağırsakların da ameliyatın bir parçası olduğu diğer obezite ve metabolik cerrahi ameliyatları ile karşılaştırıldığında yetersiz ya da az etkili olabilmektedir.